CENTRUM LECZENIA RAKA PROSTATY

Czym jest prostata?

Gruczoł krokowy, czyli prostata (nazywana również sterczem) jest należącym do układu moczowo-płciowego, nieparzystym organem gruczołowo-mięśniowym i występuje tylko u mężczyzn. Zbudowany jest on z kilkudziesięciu małych gruczołów uchodzących do cewki moczowej, ale otacza ją także tkanka mięśniowa i torebka z tkanki włóknistej.

Zadaniem prostaty jest produkcja białawej, zasadowej cieczy, w której zawieszone są plemniki. Wydzielina produkowana przez gruczoł krokowy stanowi jeden z głównych składników ejakulatu (porcji spermy wydostającej się podczas wytrysku) i ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej funkcji męskich komórek rozrodczych. 

Stercz jest niewielkim narządem o kształcie spłaszczonego stożka (rozmiarem i kształtem przypomina mały kasztan). U młodych mężczyzn jego średnica zwykle nie przekracza 3cm, a waga 20g. Prostata składa się z dwóch płatów - lewego i prawego - przedzielonych węziną, niekiedy wyróżnia się również płat środkowy. Jest zlokalizowana tuż poniżej pęcherza moczowego, podstawą granicząc z nim od góry. Tylna ściana gruczołu przylega do odbytnicy, a przez jego miąższ przechodzi część sterczowa cewki moczowej. Takie warunki topograficzne mają zasadnicze znaczenie w diagnostyce wszelkich schorzeń rozrostowych gruczołu krokowego - nadmiernie powiększona prostata uciska cewkę moczową, powodując szereg objawów ze strony układu moczowego.

Dzięki sąsiadowaniu ze ścianą odbytnicy jest wyczuwalna w badaniu palpacyjnym przez odbyt (badanie per rectum) oraz możliwe jest jej uwidocznienie poprzez ultrasonografię transrektalną (umieszczenie głowicy usg w odbytnicy).

 Formularz kontaktowy
*
*
*
*
*

Wyrażam zgodę na pozostawienie moich danych osobowych w bazie danych HIFU Clinic Centrum Leczenia Raka Prostaty, Praktyka Lekarska Dr n. med Marek Filipek z siedzibą w Milanówku przy ul. Krasińskiego 51 oraz na przetwarzanie ich dla potrzeb niezbędnych do realizacji usługi, również w podmiotach współpracujących: Applied Medical Sciences s.a. oraz Medicover Sp. z o. o ,teraz i w przyszłości (zgodnie z ustawą z dnia 29.08.97 o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133 poz. 883). Jednocześnie oświadczam, że zostałem/am poinformowany/a o przysługującym mi prawie do wglądu, poprawiania i usunięcia moich danych osobowych, jak również, że podanie tych danych było dobrowolne.